Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie – Informacje ogólne

Warszawskie lotnisko Chopina jest to największe lotnisko w Polsce i znajduje się w warszawskiej dzielnicy Włochy, na osiedlu Okęcie – około 8 km od centrum Warszawy. Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku i początkowo nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa – Okęcie. Latem tego samego roku oddano do użytku ulice Żwirki i Wigury, której celem ło połączenie portu lotniczego z centrum miasta. To już wtedy posadzono wzdłuż całej drogi lipy, które zachowały się do dzisiaj.

W 2001 roku zmieniono nazwę lotniska na Lotnisko Chopina, jednak przez mieszkańców Warszawy jest ono dalej potocznie nazywane Okęciem.

Lotnisko Chopina obsługuje zarówno loty rozkładowe, czarterowe, jak i cargo. Najczęstsze kierunki wybierane przez pasażerów to Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Amsterdam oraz Gdańsk.

Lotnisko Chopina i centrum Warszawy są połączone komunikacją miejską. Przy lotnisku Chopina zatrzymują się autobusy linii 175, 188, 148 oraz 331. Dodatkowo pod terminalem znajduje się podziemna stacja kolejowa, a przed portem lotniczym czekają na pasażerów także taksówki.

Lotnisko Chopina w Warszawie – Licz

Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w 2015 roku 11,2 mln pasażerów, co daje około 36% wszystkich pasażerów w krajowym i międzynarodowym ruchu lotniczym. Jest to możliwe dzięki dwóm pasom startowym, znajdujących się na lotnisku. Warszawskie lotnisko Chopina posiada dwa Terminale. Terminal A składa się ze starszej części, która po remoncie w 2012roku posiada siedem kondygnacji, na której jest 48 stanowisk do odprawy i dodatkowo 6 stanowisk samoobsługowych. Ta część terminalu przystosowana jest do obsługi 5,5 mln pasażerów rocznie. Drugą częścią Terminalu A jest jego nowsza część, składająca się z 70 stanowisk do odprawy. Od 2014 roku każdy, kto znajduje się w Terminalu A może bezpłatnie korzystać z internetu. Lotnisko Chopina w Warszawie posiada tez drugi terminal – Terminal General Aviation, z którego korzystają pasażerowie prywatnych lub korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego. A wszystko sprawnie funkcjonowało na całym warszawskim lotnisku Chopina zatrudnionych jest 9 tysięcy osób. Pasażerowie mają do dyspozycji 3500 miejsc parkingowych, a w razie potrze Lotnisko Chopina jest wyposażone w 49 defibrylatorów.

Lotnisko Chopina w Warszawie – Historia

Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku i początkowo nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa – Okęcie. Latem tego samego roku oddano do użytku ulice Żwirki i Wigury, której celem ło połączenie portu lotniczego z centrum miasta. To już wtedy posadzono wzdłuż całej drogi lipy, które zachowały się do dzisiaj.

Wówczas wokół lotniska powstało wiele firm i instytucji, które ły związane z lotnictwem, między innymi Wytwórnia Płatowców, Polskie Zakłady Skody, Doświadczalne Warsztaty Lotnicze oraz Instytut Techniczny Lotnictwa.

Niestety, ale w roku 1939 lotnisko ło celem ataków Luftwaffe i zostało zajęte przez wojska niemieckie. Zbombardowano wtedy między innymi hangary i pas startowy. W czasie okupacji niemieckiej wykorzystywano Lotnisko w Warszawie jako lotnisko transportowe.

Komunikację cywilną na lotnisku w Warszawie wznowiono w 1945 roku, a w 1962 roku podjęto decyzję o jego rozbudowaniu. Prace podzielono na trzy etapy, które zakończyły się w 1969 roku

Lotnisko Chopina w Warszawie – Sklepy i Restauracje

Po odprawie i w czasie oczekiwania na samolot każdy lubi odwiedzić strefę bezcłową. Podczas potu na warszawskim lotnisku Chopina można zrobić zakupy między innymi w znanym na całym świecie sklepie Victoria’s Secret. Jest to sklep oferujący wysokiej jakości bieliznę. Jeśli jesteś mężczyzna i szukasz prezentu dla swojej Ukochanej powinieneś wejść do tego sklepu. Nie ważne o której godzinie odlatuje Twój samolot, sklep jest otwarty zawsze od pierwszego do ostatniego odlotu. Natomiast każdy, kto odwiedza kogoś w innym kraju i chce mu przywieść przysmak z Polski ma na lotnisku Chopina okazje wejść do Krakowskiego Kredensu. Sklep oferuje typowe polskie ogórki kiszone, ciastka, kiełbasę, a nawet polski miód. Każdy, kto mieszka poza granicami Polski zawsze ucieszy się z takiego prezentu.

Lotnisko oferuje też coś dla kibiców Legii. Na lotnisku Chopina w strefie odlotów znajduje się sklep oferujący ubrania i gadżety Legii Warszawa.

Na warszawskim lotnisku można kupić także między innymi książki, gazety, kwiaty, zabawki, biżuterię, torebki, kosmetyki, perfumy, odzież i oczywiście produkty spożywcze.

Dla tych, którzy czują głód lotnisko Chopina przygotowało również bogatą ofertę. Na terenie lotniska znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Wielbiciele polskich smaków zawsze znajdą coś dla siebie w restauracji Sami Swoi. Jest to miejsce, w którym zawsze można zjeść pyszne pierogi, kotlet schabowy, albo roladę. Oczywiście do picia restauracja proponuje między innymi uwielbiany przez wiele osób kompot.

Każdy kto musi napić się kawy kupi ją w każdej części lotniska. Na trenie lotniska Chopina kawy można się napić w So! Coffee, Chief’s, Mc’Donalds, Illy, czy Furore.