Port Lotniczy Gdańsk imienia Lecha Wałęsy

Lotnisko Gdańsk – informacje ogólne

Lotnisko w Gdańsku jest międzynarodowym portem lotniczym, położonym 10 kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Matarnia. Lotnisko Gdańsk jest także oddalone 10 kilometrów od Sopotu i 23 kilometry od centrum Gdyni. Dzięki temu, że Port Lotniczy Gdańsk jest położony w sąsiedztwie sopockiej obwodnicy, bardzo łatwo dostać się do niego z pobliskich miejscowości. Lotnisko Gdańsk to obecnie trzecie polskie lotnisko. Ciekawostką jest to, że to właśnie lotnisko w Gdańsku jest lotniskiem zapasowym dla lotniska Chopina w Warszawie.

W latach 1919 – 1974 lotnisko Gdańsk znajdowało się na osiedlu Wrzeszcz, jednak w 1974 zostało przeniesione do nowo wybudowanego obiektu. Od 2004 roku Lotnisko Gdańsk nosi nazwę Port Lotniczy Gdańsk imienia Lecha Wałęsy.

Lotnisko Gdańsk – jak dojechać?

A dojechać samochodem z Gdyni do Portu Lotniczego Gdańsk należy zjechać z drogi ekspresowej S6 w kierunku Matarnia, a następnie poruszać się według drogowskazów z napisem „Gdańsk Lotnisko”. Na lotnisku i jego okolicy nie ma także najmniejszego problemu z parkowaniem auta, Lotnisko Gdańsk udostępnia w tym celu aż pięć parkingów.

Wszyscy niezmotoryzowani także nie powinni mieć kłopotu, a dostać się na Lotnisko Gdańsk. Z Gdańska należy kierować się liniami 110, 210 i 122 w kierunku „Gdańsk Lotnisko”, natomiast z Gdyni linią 4A, także w kierunku „Gdańsk Lotnisko”.

Oczywiście najprostszym i najczęściej używanym środkiem komunikacji, przez wszystkich, których celem jest Lotnisko Gdańsk jest taksówka. Koszt dojazdu do lotniska z centrum Gdańska to około 70 złotych. Należy jednak pamiętać, że nocą koszty wzrastają.

Lotnisko Gdańsk – sklepy i restauracje

Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku i początkowo nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa – Okęcie. Latem tego samego roku oddano do użytku ulice Żwirki i Wigury, której celem ło połączenie portu lotniczego z centrum miasta. To już wtedy posadzono wzdłuż całej drogi lipy, które zachowały się do dzisiaj.

Po odprawie i oczekiwaniu na samolot wszyscy znajdujący się w strefie Schengen mogą skorzystać ze strefy gastronomicznej. Port Lotniczy Gdańsk ma w swojej ofercie między innymi kawiarnię Coffee Corner, a także restauracje i bar The Flame. Na terenie strefy Schengen jest także możliwość zrobienia zakupów. Lotnisko Gdańsk oferuje takie marki jak Baltona, czy S&A Jewellery Design.

Lotnisko w Gdańsku ma na swojej uwadze także oso, które oczekują na przylot swoich bliskich. W holu ogólnodostępnym Lotnisko Gdańsk posiada między innymi restaurację rybną Business Shark oraz kawiarnię So!Coffee.

Na terenie „Gdańsk Lotnisko” znajduje się także kwiaciarnia Alhambra, poczta polska i kantor.

Lotnisko Gdańsk – Hotel Hampton Hilton

Jedyne 200 metrów od lotniska w Gdańsku, przy ulicy Juliusza Słowackiego, znajduje się Hotel Hampton Hilton Gdańsk Lotnisko. Jest to hotel trzygwiazdkowy, udostępniający 116 nowoczesnych pokoi.